ΤΗΛΕΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ !!!
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 H εξομολόγηση της Marion Jones

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ekiff
Mod
Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 456
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο
Registration date : 04/10/2008

H εξομολόγηση της Marion Jones Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: H εξομολόγηση της Marion Jones   H εξομολόγηση της Marion Jones Icon_minitimeΚυρ 02 Νοε 2008, 11:19

Η άλλωτε super Marion εδωσε συνεντευξη στην Oprah. Μερικά αποσπάσματα απο την συνεντευξη:

Στο σόου της Οπρα Γουίνφρεϊ βρέθηκε καλεσμένη η Μάριον Τζόουνς, η οποία για πρώτη φορά μετά την αποφυλάκισή της μίλησε δημόσια για όσα έγιναν στο παρελθόν (αναβολικά, ψευδορκία κ.ά.) και την οδήγησαν πίσω από τα κάγκελα της φυλακής. Η εκπομπή θα μεταδοθεί σήμερα στις ΗΠΑ, καθώς μαγνητοσκοπήθηκε, αλλά διέρρευσαν γρήγορα κάποια πράγματα από όσα είπε.

«Οταν μου έδειξαν τις ουσίες που θα μου έδιναν και κατάλαβα τι ουσίες είναι ακριβώς, αποφάσισα εκείνη τη στιγμή να τις πάρω και να πω ψέματα σε περίπτωση που με πιάσουν. Θα προσπαθούσα να τα καλύψω. Δεν μου ήταν δύσκολο να επιστρέψω πίσω τα μετάλλια του Σίδνεϊ, καθώς δεν ήταν αυτό το σκληρό κομμάτι που είχα να αντιμετωπίσω. Ηταν απλά μία ανάμνηση για μένα. Μία ανάμνηση που έσβησε» είπε μεταξύ άλλων η πρώην πρωταθλήτρια των σπριντ.

http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10552&subid=2&tag=7833&pubid=1468222
---------
Μετανιωμένη για τις επιλογές της εμφανίστηκε η Μάριον Τζόουνς στην πρώτη της συνέντευξη μετά την αποφυλάκισή της. Η πρώην ολυμπιονίκης των 100 μ. ήταν καλεσμένη στην τηλεοπτική εκπομπή της Οπρα Ουίνφρεϊ για μια συνέντευξη που έγινε στις 24 Οκτωβρίου στο Σικάγο και μεταδόθηκε χθες στις ΗΠΑ.

«Η ποινή μου είναι δίκαιη, όπως και το να χάσω τα μετάλλια» είπε η Τζόουνς, δηλώνοντας ότι θέλει να εμπνεύσει τα παιδιά να παίρνουν καλύτερες αποφάσεις απ' ό,τι εκείνη. «Πλέον δεν έχω το στίβο για να κρύβομαι. Στο παρελθόν υπήρχε η Μάριον, η αθλήτρια, τώρα πρέπει να βρω ποια είμαι και γιατί έκανα συγκεκριμένες επιλογές».

«Οταν μπήκα σε εκείνον τον αγωνιστικό χώρο (σ.σ.: στο Σίδνεϊ και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2000) πίστευα ότι όλοι ήταν καθαροί, ανάμεσά τους κι εγώ!» είπε αναφερόμενη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ. Επέμενε ότι δεν της έδινε ουσίες ο Τρέβορ Γκράχαμ (πρώην τεχνικός της) και ότι ποτέ δεν αναρωτήθηκε για τη φύση αυτών που της έδινε. «Πίστευα ότι είναι συμπληρώματα. Ποτέ δεν πήρα εν γνώσει μου ουσίες». Το μόνο που παραδέχθηκε ως κακή επιλογή ήταν το ψέμα και απέδωσε τις κακές επιλογές της σε ένα συνδυασμό αφέλειας και παιδικού τραύματος.

Ρωτήθηκε για το αν ένιωσε τις συνέπειες της THG για να απαντήσει: «Ναι και όχι. Υπήρχαν στιγμές που ένιωθα πως είχα περισσότερη ενέργεια». Παράλληλα τόνισε ότι ίσως να μην έφτανε στην κατάκτηση μεταλλίων εάν δεν έκανε χρήση στεροειδών. «Ρωτάω τον εαυτό μου "δεν θα νικούσες εάν δεν έκανες χρήση απαγορευμένων ουσιών" και η απάντηση είναι συνήθως "ναι"».

Αναφέρθηκε στο γράμμα που έγραψε στα δύο παιδιά της, ένα γιο πέντε ετών και μια κόρη ενός έτους, όσο ήταν φυλακισμένη και στο οποίο εξηγούσε «...πως η αιτία που με ανάγκασε να κάνω ένα τόσο μεγάλο λάθος ήταν το γεγονός ότι δεν αγαπούσα αρκετά τον εαυτό μου, ώστε να πω την αλήθεια».

Η πρώτη αντίδραση της συνέντευξης της Μάριον Τζόουνς ήρθε από τον Βίκτορ Κόντε, τον ιδιοκτήτη του εργαστηρίου της BALCO. «Δεν μπορώ να πιστέψω ότι συνεχίζει να λέει ψέματα. Εν γνώσει της χρησιμοποίησε ουσίες και ήδη έχει μπει στη φυλακή, όταν αρχικά είπε ψέματα γι' αυτό» δήλωσε χαρακτηριστικά.

http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10552&subid=2&tag=7761&pubid=1468222
----------------------

εγώ πειράζει που δεν πιστεύω στο τελευταίο σκέλος;; Razz αυτη την συνεντευξη θα ηθελα να την δω οπως και να χει. Hm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
H εξομολόγηση της Marion Jones
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΗΛΕΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ :: ΘΕΜΑΤΑ :: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: